nua o banner

ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଉନ୍ମୋଚିତ: ଏହା ହେଉଛି ବିକଶିତ ଭାରତର ସଂକଳ୍ପ ଦସ୍ତାବିଜ – ମୋଦୀ

bjd  ek lkhya koti banner

ଡେସ୍କ: ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଉନ୍ମୋଚନ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଦିନ। ଆଜି ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ। ଏହା ହେଉଛି ବିକଶିତ ଭାରତର ସଂକଳ୍ପ ଦସ୍ତାବିଜ, ଯାହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ସଂକଳ୍ପ ଦସ୍ତାବିଜ ବିକଶିତ ଭାରତର ଚାରୋଟି ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଯେଉଁଥିରେ ଯୁବ, କୃଷକ, ଗରିବ ଏବଂ ମହିଳା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

କେମିତି କଟିବ ଏ ସପ୍ତାହ, କଣ ରହିଛି ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟଫଳ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ଏହା ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ରହିଛି ଯେ, ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ନିଜ ଇସ୍ତାହାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିନ୍ଦୁକୁ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି। ଏହି ‘ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର’ ବିକଶିତ ଭାରତର ସମସ୍ତ ୪ଟି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସ୍ତମ୍ଭ ଯୁବକ, ମହିଳା, ଗରିବ ଓ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବ।

ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନା ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଜୀବନର ମର୍ଯ୍ୟାଦା, ଜୀବନର ମାନ ଏବଂ ଚାକିରିରେ ନିବେଶ ଉପରେ ଆମର ଫୋକସ୍ ରହିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୟସ୍କଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ସେମାନେ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇବେ। ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଚିନ୍ତା ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର। ୭୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ପରିସରଭୁକ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଜେପି ସଂକଳ୍ପ ନେଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ କୋଟି କୋଟି ପରିବାରର ଶୂନ୍ୟ ବିଜୁଳି ବିଲ୍ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବୁ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତରୁ ରୋଜଗାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବୁ। ଆମେ ପିଏମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛୁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନା କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀ କରିଛି। ଏହି ସଫଳତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଜେପି ଆଉ ଏକ ‘ଶପଥ’ ନେଇଛି- ମୁଦ୍ରା ଯୋଜନାରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏବେ ବିଜେପି ଏହି ସୀମାକୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ୪.୦ ଯୁଗ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଇକୋସିଷ୍ଟମ ନିର୍ମାଣ ଦିଗରେ ଏହା ଏକ ନୂତନ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ।

ରାଲି ସମୟରେ ପଥର ମାଡ଼, ଆନ୍ଧ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ଆହତ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ କିନ୍ନର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ଯୋଜନା ପରିସରଭୁକ୍ତ ହେବେ। ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଉନ୍ମୋଚନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସରକାର ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ୪ କୋଟି ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳୁଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ଆହୁରି ୩ କୋଟି ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବୁ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଘରେ ଘରେ ଶସ୍ତା ସିଲିଣ୍ଡର ପହଞ୍ଚାଇଛୁ, ଏବେ ପାଇପରୁ ଘରକୁ ଶସ୍ତା ଏଲପିଜି ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାମ କରିବୁ।

ହେତ୍‌ମେୟର ପ୍ରହାର – ପଞ୍ଜାବକୁ ହରାଇ ଶୀର୍ଷରେ ରାଜସ୍ଥାନ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଇସ୍ତାହାର ଯୁବ ଭାରତର ଯୁବ ଆକାଂକ୍ଷାର ପ୍ରତିଫଳନ । ବିଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୨୫ କୋଟି ଲୋକ ବହୁମୁଖୀ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରୁ ମୁକୁଳିଛନ୍ତି। ଏହା ବିଜେପିର କାମ ପ୍ରତି ଦୃଢ଼ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ପ୍ରମାଣ।

Comments are closed.