BSKY banner  750×100

ବାସ୍ତୁ ନିୟମ ; ଏହି ଦିନ କିଣନ୍ତୁ ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି

nua o banner

ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଷେଇ ଘର ଖୁବ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ରୋଷେଇ ଘରର ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଜିନିଷ କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି କଥା ଜାଣି ରଖିବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ରୋଷେଇ ଘରେ ଥିବା ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି ଘରର ସୁଖସମୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବେଶ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ରୋଷେଇ ଘରେ ଏପରି କେତେକ ଜିନିଷ ରହିଛି, ଯାହା ପାଇଁ ବାସ୍ତୁର କିଛି ନିୟମ ରହିଛି। ବାସ୍ତୁର ସେହି ନିୟମକୁ ପାଳନ କଲେ ଖୁବ ଶୁଭଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ସେହିଭଳି ଏକ ଜିନିଷ ହେଉଛି ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କିଣିବା ପାଇଁ କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିୟମ ରହିଛି। ଜାଣନ୍ତୁ…..
ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍ଗଳବାର ଓ ଶନିବାର ଦିନ ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ବାରରେ କିଣିପାରିବେ।
ବୁଧବାର ଦିନ ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି କିଣିବା ଶୁଭଙ୍କର। ଏହି ଦିନ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧି ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।
ରୋଷେଇ ଘରେ ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡିକୁ ଓଲଟାଇ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଘରେ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ପେଡିକୁ ସିଧାଭାବେ ଓ କାଠିକୁ ଟାଙ୍ଗିକରି ରଖନ୍ତୁ।
ଅଟା ଓ ଚାଉଳ ଡବା ଉପରେ ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି ରଖନ୍ତୁ ନାହିିଁ। ଏହାକୁ ଅଶୁଭ କୁହାଯାଏ।
ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡିକୁ ଭଲ ଭାବେ ସଫା କରନ୍ତୁ। ଅପରିଷ୍କାର ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।
କିଛି ବେଲଣା କାଠି ଓ ପେଡି ନୂଆ କିଣିବା ସମୟରେ ଏକ ପ୍ରକାର ଶବ୍ଦ ହୋଇଥାଏ। ସେଭଳି କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପରିବାରରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।
ଭଙ୍ଗା ବେଲଣା ପେଡି ଓ କାଠି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଧନହାନୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ।

Comments are closed.