BSKY banner  750×100

ସରକାରୀ ପାଣ୍ଠିର ଅପବ୍ୟବହାର, ପୂର୍ବତନ ନାଜିର ରଜତ ରାଉତ ଗିରଫ

nua o banner

ଡେସ୍କ: ୪.୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସରକାରୀ ପାଣ୍ଠିର ଅପବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଓଡିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ପୁଲିସ ଯାଜପୁର ତହସିଲର ପୂର୍ବତନ ନାଜିର ରଜତ କୁମାର ରାଉତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ୨୦୦୬ ଏପ୍ରିଲରୁ ୨୦୧୬ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ୪.୯୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପାଣ୍ଠି ଶ୍ରୀ ରାଉତ ଆତ୍ମସାତ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ କଟକ ବୋର୍ଡ ଅଫ ରେଭିନ୍ୟୁଙ୍କ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଡିଟ୍ ଟିମ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଡିଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଡିଟ ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ଅଡିଟ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ନାଜିର ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ।

ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ସହିତ ସମସ୍ତ ସମ୍ପର୍କ କାଟି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ ଏବଂ ପରିଚୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ବାରମ୍ବାର ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥାନ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପଳାତକ ରହିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ନାଜିରଙ୍କୁ ଯାଜପୁର ତହସିଲରେ ପାଣ୍ଠି ଅପବ୍ୟବହାରର କିଙ୍ଗପିନ ବୋଲି ଜଣାପଡିଥିଲା। ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ପରେ, ଦିନେ ସକାଳେ ସେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ କଟକର ସିଡିଏରେ ଏକ ଭଡା ଘରେ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଖବର ପାଇ ଯେତେବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦଳ ନାଜିରଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜ ଘରେ ତାଲା ପକାଇଲେ ଏବଂ ନାଜିର ଜଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରରୁ ଯାଉଥିବା ଏକ ଅନ୍ଧାର ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ପାଇପଲାଇନ ଚଢ଼ି ଟେରାସ ତଳେ ଲୁଚି ରହିଲେ। ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍ ତାଙ୍କୁ ଗର୍ତ୍ତରୁ ଧରି ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ତିନୋଟି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଚାକିରିରୁ ବରଖାସ୍ତ କରିସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଆଜି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

Comments are closed.