bjd gruha runa banner

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ଫେରିଥିବା ୬୦ ରୁ ୩୦ ବିଦେଶଯାତ୍ରୀ ନିଖୋଜ

BSKY banner  750×100

ବିଶାଖାପଟନମ : ଭାରତରେ କରୋନାର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ ସଭିଁଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିବା ସହ ଭୟ ବଢାଇଛି। ଏହାମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଏକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।
ଗତ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ, ବିଦେଶରୁ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ନଅ ଜଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଆସିଛନ୍ତି । ୬୦ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୦ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ବିଶାଖାପାଟନମରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ଅବଶିଷ୍ଟ ୩୦ ଜଣ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଛନ୍ତି।
ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏହି ୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଫୋନ୍ ଉଠାଇବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସେମାନେ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ନେଇ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଓମିକ୍ରନ୍ ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ,
ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପ୍ରଥମେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୧,୫୦୦ ନୂତନ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ୮୫୦୦ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି, ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ, ଏହି ଦେଶରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୦୦ ରୁ ୩୦୦ ଟି କରୋନା ମାମଲା ଆସୁଥିଲା । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାର ଓମିକ୍ରନ୍ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅତି କମରେ ୨୪ ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି।
ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବସବରାଜ ବୋମ୍ମଇ ଆଜି ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ମାମଲାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଏଠାରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଦୁଇଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଲ୍ୟାବରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ମାଗିଛି। ଆମେ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛୁ । ଆଜି ଅପରାହ୍ନ ୧ ଟାରେ ମୋର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବୈଠକ ଅଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Comments are closed.