bjd  ek lkhya koti banner

ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଜାରି – ବିକାଶର ପରିଭାଷା ବଖାଣିଲେ ରାଜନାଥ ଓ ନଡ୍ଡା

mission shakti banner

ଡେସ୍କ: ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଭାରତ ରତ୍ନ ଡକ୍ଟର ବିଆର ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଉଛୁ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ସେ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଲଢ଼ିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମାର୍ଗଅନୁସରଣ କରି ବିଜେପି ସର୍ବଦା ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରିଆସିଛି।

ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଜନସଂଘ ଯୁଗରୁ ଏକ ଆଦର୍ଶଗତ ଦଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସେହି ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଆଗେଇ ନେଇ ଆଦର୍ଶଗତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ଯାତ୍ରାରେ ଜଡିତ ଅଛୁ। ପ୍ରତିଥର ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ସମାନ ଆଦର୍ଶଗତ ଯାତ୍ରାକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାମ କରିଛୁ।

ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର ଉନ୍ମୋଚିତ: ଏହା ହେଉଛି ବିକଶିତ ଭାରତର ସଂକଳ୍ପ ଦସ୍ତାବିଜ – ମୋଦୀ

ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ ଯେ ଏକ ସମୟରେ ଆମେ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ମାନବବାଦ ବିଷୟରେ କଥା ହୋଇଥିଲୁ, ତା’ପରେ ଆମେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହାକୁ ଅନ୍ତ୍ୟୋଦୟ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲୁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ‘ସବକା ସାଥ, ସବକା ବିକାଶ, ସବକା ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ସବକା ପ୍ରୟାସ’ ସହିତ ଯୋଡି ନୀତିକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ସରକାର ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ କରିଛନ୍ତି। ମୁସଲମାନ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ତିନି ତଲାକରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ରାମ ମନ୍ଦିରକୁ ନେଇ ନିଆଯାଇଥିବା ସଂକଳ୍ପ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ୨୦୧୪ରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମ ସରକାର ଗରିବ, ଗାଁ ଏବଂ ସମାଜର ଶେଷ ସ୍ତରରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଶେଷ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ। ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଦେଶ ଏହି ସବୁ ଦିଗକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି।

ଶ୍ରୀ ନଡ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳା ଯୋଜନାରେ ଆଜି ଦେଶରେ ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୧୧ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଇଜ୍ଜତ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଆଜି ପିଏମ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ୪ କୋଟି ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆହୁରି ଜାରି ରଖାଯାଇଛି। ଆଜି ୫୦ କୋଟି ଜନଧନ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ୫୫.୫ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କ ନାମରେ ଖୋଲାଯାଇଛି।

ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନଡ୍ଡା ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡଃ ଶ୍ୟାମା ପ୍ରସାଦ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ବିଚାରଧାରାକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବୁ। ବିଜେପିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାମାନେ ଦେଶ ପାଇଁ କ’ଣ ପରିକଳ୍ପନା କରିଥିଲେ ତାହା ଆମ ଇସ୍ତାହାରରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ସରଳ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ‘ସବକା ସାଥ, ସବକା ବିକାଶ, ସବକା ବିଶ୍ୱାସ’ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ବିଜେପି ନେତା ତଥା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଖୁସି ଏବଂ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆମେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛୁ। ‘ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର’ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପି ଏକ ସ୍ୱାଭିମାନୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷ ଭାରତର ରୂପରେଖ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି, ଯାହା ଦେଶର ସମାଜର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗର କଲ୍ୟାଣ ଏବଂ ବିକାଶ ଦିଗରେ ନିଜର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଉପସ୍ଥାପନ କରେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଏବଂ ଦଳର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପି ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିଜର ଇସ୍ତାହାର ଜାରି କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଗର୍ବିତ ଯେ ବିଜେପି ଏହାର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି। ଆମେ ଯାହା କହୁଛୁ ତାହା କରିଥାଉ। ଆମ କଥା ଓ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ କେବେ ବି ପାର୍ଥକ୍ୟ ନଥାଏ। କେବଳ ବିଜେପି ଉପରେ ଜନତା ନୁହଁନ୍ତି, ଦେଶବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସେହି ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ହିଁ ଆମର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶକ୍ତି।

ନିମ୍ନଲିଖିତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକୁ ବିଜେପିର ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ରରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି-

ନିଯୁକ୍ତି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି
– ୨୦୩୬ରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଆୟୋଜନ
– ୩ କୋଟି ଲକ୍ଷପତି ଦିଦି
– ମହିଳା ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି
– କୃଷି ଭିତ୍ତିଭୂମିର ବିକାଶ
– ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନା
– ଇ-ଶ୍ରମ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା
– ୨୦୨୫ ଆଦିବାସୀ ଗୌରବ ବର୍ଷ
– ଓବିସି-ଏସସି-ଏସଟିଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ
– ଗ୍ଲୋବାଲ ମାନୁଫାକ୍ଚରିଂ ହବ୍
– ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ ହେବ ରାମାୟଣ ପର୍ବ
– ଅଯୋଧ୍ୟାର ବିକାଶ
– ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ ନିର୍ବାଚନ
– ରେଳବାଇରେ ୱେଟିଂ ଲିଷ୍ଟ ସମସ୍ୟା ଦୂର
– ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତର ବିକାଶ
– ଏଆଇ, ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଏବଂ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ

Comments are closed.