nua o banner

ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ; ମଣିଷ ଦେହରେ ଲାଗିଲା ଘୁଷୁରୀ କିଡନୀ

bjd  ek lkhya koti banner

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚୀନରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଏକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସଫଳ ହୋଇଛି, ଯାହାକୁ ଶୁଣିଲେ ବିଶ୍ୱାସ ହେବ ନାହିଁ। ଏଠାରେ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଘୁଷୁରୀ କିଡନୀକୁ ମଣିଷ ଠାରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯାଇ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇଛି। ପଶୁ ଠାରୁ ମଣିଷକୁ କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣର ଏହା ପ୍ରଥମ ସଫଳ ଘଟଣା। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବଡ ଉପଲବ୍ଧି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ କିଡନୀ (ବୃକକ) ଖରାପ ହୋଇ ଯାଉଛି, ସେହି ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବରଦାନରୁ କମ୍ ନୁହେଁ।

ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ; ୩ ଦିନ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି

ନିକଟରେ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଏକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସଫଳ ହେବା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଚୀନର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଇଛି। ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷକୁ ଅଙ୍ଗ ପ୍ରତିରୋପଣକୁ (xenotransplant )କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଅଧୀନରେ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଠାରେ ପଶୁ ଅଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି।

ବଡ ଘୋଷଣା; କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜିରୁ ଲଢିବେ ନବୀନ

ଡାକ୍ତରଖାନାର ୨୧ ଟି ବିଭାଗ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରକୁ ସଫଳ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପରିବାରର ସମ୍ମତି ପରେ, ଏହି କିଡନୀ ଏକ ବ୍ରେନ୍ ଡେଡ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରତିରୋପଣ ହୋଇଥିଲା।
ଏହି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଏଥିରେ ଅଧିକ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପ୍ରୟୋଗ ହେବ, ଯାହା ଅସଂଖ୍ୟ କିଡନୀ  ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶା ଆଣିଥାଏ। ଦାତା ଅଙ୍ଗର ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଡିକାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି।

 

Comments are closed.