nua o banner

ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି ଉପରେ ସରକାର ବିଚାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ : ମୋହନ ଭଗବତ

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘର ୯୬ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ପାଳିତ

BSKY banner  750×100

ନାଗପୁର : ବିଜୟା ଦଶମୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଘର ୯୬ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରରେ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଅରାଜକତା ଭଳି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, କିଛି ମୌଳବାଦୀ ଦେଶ ବିଭାଜନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସଂଗଠିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅସନ୍ତୁଳନ ଦେଶରେ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ପାଲଟିଛି।ସୀମାନ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଯୋଗୁଁ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନିଶା ଏବଂ ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବିଷୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଇସ୍ରାଏଲର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ କୋବି ଶୋଶାନି ମଧ୍ୟ ନାଗପୁରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଭୟରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ପଡିବ, ଦୁର୍ବଳତା ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ

ସଂଘ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରର ଜମି ଜବରଦଖଲ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ପତ୍ତି କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ସମାଜର ସେବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଭୟରୁ ମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ପଡିବ। ଦୁର୍ବଳତା ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ବିଶ୍ବ ଦୃଢଶକ୍ତି, ନମ୍ରତା, ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସଂଗଠିତ ସମାଜର କଥା ଶୁଣେ। ଶକ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତି ଆଧାରରେ କାମ କରେ। ଶ୍ରୀ ମୋହନ ଭଗବତ କହିଛନ୍ତି, ‘ନା ଭୟ ଦେ କାହୁ କୋ, ନା ଭୟ ଜାନତ ଆପ …’ ଏଭଳି ଏକ ହିନ୍ଦୁ ସମାଜ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏକ ସଚେତନ, ସଂଗଠିତ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସକ୍ରିୟ ସମାଜ ହେଉଛି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ।

ଅନୁପ୍ରବେଶ ହେତୁ ବୃଦ୍ଧିପାଉଛି ଜନସଂଖ୍ୟା ଅସନ୍ତୁଳନ

ସଂଘ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଭଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଜନସଂଖ୍ୟା ସନ୍ତୁଳନ ଖରାପ ହେଉଛି। ବିଶେଷକରି ସୀମାନ୍ତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇଛି। ତେଣୁ, ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୯୫୧ ରୁ ୨୦୧୧ ମଧ୍ୟରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେତୁ ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅନୁପାତ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ୮୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ୮୩.୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଏଥି ସହିତ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅନୁପାତ ୯.୮ ରୁ ୧୪.୨୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେଣୁ ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସରକାର ଏକ ଜନସଂଖ୍ୟା ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉଚିତ୍। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏନଆରସି ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଉଚିତ।

କାଶ୍ମୀରରେ ଟାର୍ଗେଟ କରି ହତ୍ୟା ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି

କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହେବା ପରେ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଭୟରେ ସେଠାରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୩୭୦ ଅପସାରଣ ପରେ ସେହି ଭୟ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପୁନର୍ବାର ୯୦ ଦଶକ ଭଳି ଟାର୍ଗେଟ କରି ହତ୍ୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହେବେ ନାହିଁ। ପ୍ରଶାସନକୁ ଯତ୍ନର ସହ ଏହା ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରହିବା ଉଚିତ୍

ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଅରାଜକତାର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ରାଜ୍ୟମାନେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଲଢୁଛନ୍ତି, ପୁଲିସ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଲଢୁଛି । ତେଣୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ପର୍ବ, ପର୍ବାଣୀ ଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟମରେ ପାରସ୍ପରିକ ସଂପର୍କ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଚିତ୍।

Comments are closed.