nua o banner

ବିଦେଶରେ ନିଷିଦ୍ଧ ପରେ ଚେତା ପଶିଲା, ସାରା ଦେଶରେ ହେବ ମସଲା ଓ ଶିଶୁ ଖାଦ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା

BSKY banner  750×100

ଡେସ୍କ: ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ମାନକ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏଫ୍ଏସ୍ଏସ୍ଏଆଇ) ସାରା ଦେଶରେ ମସଲା ଏବଂ ଶିଶୁ ଖାଦ୍ୟର ମାନ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଫ୍ଏସ୍ଏସ୍ଏଆଇ ସମଗ୍ର ଦେଶରୁ ଏହି ସବୁ ବ୍ରାଣ୍ଡର ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିବ ଏବଂ ତାହାର ଯାଞ୍ଚ କରିବ। ନିକଟରେ ଏଭରେଷ୍ଟ ଏବଂ ଏମଡ଼ିଏଚ ମସଲାରେ କୀଟନାଶକ ମିଳିଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ସିଙ୍ଗାପୁରର ଖାଦ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ଏଭରେଷ୍ଟ ମସଲାର ମାଛ ତରକାରୀ ମସଲାରେ ଇଥିଲିନ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ପାଇଥିଲା। ପରେ ସିଙ୍ଗାପୁରରେ କମ୍ପାନୀର ମସଲା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା।

ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଫଏସଏସଏଆଇ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଖାଦ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନମୁନାଗୁଡ଼ିକ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବ। ଏହାକୁ କୀଟନାଶକ ଇଥିଲିନ ଅକ୍ସାଇଡ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ନିମନ୍ତେ ସକ୍ଷମ ପରୀକ୍ଷାଗାରକୁ ପଠାଯିବ। ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅତି କମରେ ୨୦ ଦିନ ଲାଗିବ। ନିକଟ ଅତୀତରେ ଦେଶର ବଡ ବଡ ମସଲା ବ୍ରାଣ୍ଡ ବିରୋଧରେ ବିଦେଶୀ ବଜାରରେ ସମାନ କୀଟନାଶକ ମିଳିଛି। ଏଥିପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଥିଲା। ତଦନ୍ତରେ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲେ ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏଫ୍ଏସ୍ଏସ୍ଏଆଇ ଭାରତୀୟ ସ୍ପାଇସ୍ ବୋର୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଏ ନେଇ ସତର୍କ କରିଛି।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କଲା ବିଜେଡି

ଏପ୍ରିଲ ୫ରେ ହଂକଂର ସେଣ୍ଟର ଫର ଫୁଡ ସେଫ୍ଟି ଏମଡିଏଚର ୩ଟି ଏବଂ ଏଭରେଷ୍ଟରୁ ଗୋଟିଏ ମସଲାକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଥିଲା। ଏମଡିଏଚ ଗ୍ରୁପର ମାଡ୍ରାସ ତରକାରୀ ପାଉଡର, ସାମ୍ଭର ମସଲା ପାଉଡର ଏବଂ ତରକାରୀ ପାଉଡର ମିଶ୍ରିତ ମସଲା ପାଉଡରକୁ ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସିଙ୍ଗାପୁର ଫୁଡ୍ ଏଜେନ୍ସି ଏଭରେଷ୍ଟର ମାଛ ତରକାରୀ ମସଲା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହାକୁ କିଣିଛନ୍ତି, ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଘର ଉପରେ ଫାୟାରିଂ ମାମଲା, ୨୮୦ କିମି ଦୂର ନଦୀରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରମାଣ

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏକ ସ୍ୱିସ୍ ତଦନ୍ତକାରୀ ସଂସ୍ଥା ନେସ୍ଲେ ଭାରତରେ ଅତିରିକ୍ତ ଚିନି ସହିତ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏକ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସେରେଲାକ୍ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ପରିମାଣରେ ୩ ଗ୍ରାମ ଚିନି ରହିଛି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ମାନକ ପ୍ରାଧିକରଣ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ନେସ୍ଲେର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଉତ୍ପାଦ ସେରେଲାକର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ନେଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପିଲାଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ କମ୍ପାନୀର ଉତ୍ପାଦର ନମୁନା ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବ।

Comments are closed.