nua o banner

୨୬ ସପ୍ତାହର ଗର୍ଭପାତ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

bjd  ek lkhya koti banner

ଡେସ୍କ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ତିନି ଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ସୋମବାର ଜଣେ ୨୭ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କୁ ୨୬ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ଭୃଣର ଗର୍ଭପାତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆଇନ ବାହାରେ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ଭ୍ରୁଣ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା କିମ୍ବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ୨୪ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଏମ୍ସ)ର ଏକ ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଡିୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମହିଳାଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଗର୍ଭପାତ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ ବୋଲି ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି କହିଛନ୍ତି। କମିଟି ଗର୍ଭଧାରଣ ଜାରି ରଖିବାକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ସେବା, ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଉପଯୁକ୍ତ ଡାକ୍ତରୀ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନ ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ଏବଂ ପ୍ରସବ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ଓ ଶିଶୁକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ମତ ଦେଇଥିଲେ।

ଅତିରିକ୍ତ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟା ଭଟ୍ଟୀ ସୋମବାର ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅଦାଲତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ ତାରିଖର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବୋର୍ଡ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ସଦ୍ୟତମ ଡାକ୍ତରୀ ମତାମତ ତଥା ଅକ୍ଟୋବର ୬ ତାରିଖର ପୂର୍ବ ରିପୋର୍ଟକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଗର୍ଭପାତ ଜରୁରୀ ବୋଲି କେହି ସୂଚାଇ ନାହାନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା, ଭ୍ରୂଣର ଡାକ୍ତରୀ ନିଦାନରେ କୌଣସି ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନଥିଲା।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭ୍ରୂଣର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏମ୍ସକୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ପ୍ରସବ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସହ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରସବ ପରେ ଯଦି ଦମ୍ପତି ଏଥିପାଇଁ ରାଜି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଶିଶୁକୁ ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ।

୨୫ ସପ୍ତାହ ୫ ଦିନର ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ମହିଳା ଜଣକ ଗର୍ଭପାତ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନିମନ୍ତେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରି ଅଦାଲତ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁର ବଞ୍ଚିବାର ଅଧିକାର ବିରୋଧରେ ମହିଳାଙ୍କ ଚୟନ ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ଏହି ପିଟିସନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା। ଦୁଇ ସନ୍ତାନର ମା’ ମହିଳା ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗର୍ଭଧାରଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି କାରଣ ଦ୍ୱିତୀୟ ସନ୍ତାନର ପ୍ରସବ ପରେ ସେ ଏଲଏଏମ ଆପଣାଇଥିଲେ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ପଦ୍ଧତି ଭାବରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଜାରି ରଖିବା କାରଣରୁ ଋତୁସ୍ରାବ ନ ହେବା ।

ମେଡିକାଲ ଟର୍ମିନେସନ୍ ଅଫ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ ଆଇନ, ୧୯୭୧ (ଏମଟିପି) ଅଧୀନରେ ଆଇନଗତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଅନେକ ଡାକ୍ତର ଗର୍ଭପାତ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଥିବାରୁ ସେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଦାଲତଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ଆଇନ ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୨୦ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ଭଧାରଣ ଏବଂ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା କିମ୍ବା ଦୁଷ୍କର୍ମ କିମ୍ବା ଅସଦାଚରଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବର୍ଗର ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ୨୪ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

Comments are closed.