bjd  ek lkhya koti banner

କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି – ୨ ମାସ ପାଇଁ ମିଳିବ ଅତିରିକ୍ତ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ

mission shakti banner

ମେ’ ଏବଂ ଜୁନ୍ ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଆନ୍ନ ଯୋଜନାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ପଂଜିକୃତ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ଗତ ମାସରେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୩ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ଏହାକୁ ପିଛହିଲା ଭାବେ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୮୦ କୋଟି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାସକୁ ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନର ଉଭୟ ବର୍ଗ ଅନ୍ତୋଦୟ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକତା ଗୃହଧାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଗହମ/ଚାଉଳର ଅତିରିକ୍ତ କୋଟା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଆଜି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରାକ-ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆବଣ୍ଟନ ଅନୁପାତ ଆଧାରରେ ଏହି ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଯୋଗାଣ କରାଯିବ। ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ଲକଡାଉନ୍ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହାର ବଣ୍ଟନ ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

Comments are closed.