ତିନି ତଲାକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ; ନୂତନ ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ

ତିନି ତଲାକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ; ନୂତନ ଆବେଦନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ

Copy Editor AH | Published On: Aug 13, 2017 06:44 PM IST |   239

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମୁସଲମାନ ସଂପ୍ରଦାୟରେ ପ୍ରଚଳିତ ତିନି ତଲାକ, ନିକାହା, ହାଲାଲା ଓ ବହୁପତ୍ନୀ ଗ୍ରହଣ ପରମ୍ପରାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତାକୁ ଚାଲେଞ୍ଜ କରି ଏକ ନୂତନ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରିବା ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଛନ୍ତି  । ପ୍ରଧାନବିଚାରପତି ଜେ.ଏସ୍. ଖେହର ଓ ବିଚାରପତି ଡି.ୱାଇ. ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏକ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି  । ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଦାଲତଙ୍କ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛ ବୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି  । ବିଚାରାଧୀନ ଏହି ମାମଲାର ରାୟ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆବେଦନ ଲାଗି ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି । ମୁସଲମାନ ସଂପ୍ରଦାୟର ତିନିତଲାକ ପରମ୍ପରାର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବୈଧତା ସଂପର୍କିତ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଦୀର୍ଘ ୬ ଦିନ ଧରି ଶୁଣାଣି କରିବା ପରେ ଗତ ମେ ମାସ ୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତଙ୍କ ଏକ ପାଂଚଜଣିଆ ସାମ୍ବିିଧାନିକ ବେଞ୍ଚ  ଏ ସଂପର୍କରେ ନିଜର ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି  ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ଧନୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପହିଲି ଭୋଗ ନୀତି କୋଇଲା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କୁ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୭ତମ ଫେଡେରସନ୍ କପ୍ କରାଟେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଆରମ୍ଭ ଅନୁଗୁଳ: ଖମାର ରେଞ୍ଜ ନିକଟବର୍ତ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳା ମୃତ