ବର୍ଷାଦିନେ ଘରେ କପଡା ଶୁଖାଇବାର ସହଜ ଉପାୟ

ବର୍ଷାଦିନେ ଘରେ କପଡା ଶୁଖାଇବାର ସହଜ ଉପାୟ

| Published On: Aug 13, 2017 03:26 AM IST |   1457

ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ବର୍ଷା ଦିନେ ଘରେ ନିଜର ପୋଷାକ ବା କପଡା ଶୁଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଉ । ଏହାଦ୍ୱାରା କପଡା ଭଲଭାବେ ଶୁଖି ନପାରିବା ହେତୁ ଏଥିରୁ ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ । ତେବେ ଏପରି କିଛି ସହଜ ଉପାୟ ଅଛି ଯାହାକୁ କରି ଆପଣ ଅତି ସହଜରେ ବର୍ଷାଦିନେ କପଡା ଶୁଖାଇ ପାରିବେ ।

୧)କପଡାକୁ ସଫା କରିବା ପରେ ଭଲ ଭାବେ ଚିପୁଡି ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ତାପରେ କପଡାକୁ ହ୍ୟାଙ୍ଗରରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ । ଏବଂ ଘରର ଝରକା ଆଦି ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଘରକୁ ତାଜା ପବନ ଆସିବା ସହ କପଡା ଭଲ ଭାବେ ଶୁଖିଥାଏ ।

୨)ଓଦା କପଡାରୁ ଗନ୍ଧ ଦୂର କରିବାପାଇଁ ଘର କୋଣରେ ଏକ ଧୂପ ଜଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏଥିସହ କପଡା ସଫା କରିବା ପରେ ପାଣିରେ ୨ ଚାମଚ ସିରକା ମିଶାଇ ଏଥିରେ କପଡାକୁ   ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା କପଡାରୁ ଗନ୍ଧ ବାହାରିବା ଦୂର ହେବା ସହ କପଡା ନରମ ରହିବ ।

୩) ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘରେ କପଡା ଶୁଖାଉଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ମଇଶ୍ଚର ଲେବେଲ କମାଇବା ପାଇଁ  ଘରର ଏକ କୋଣରେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଲୁଣ ରଖନ୍ତୁ । ଏହି ଲୁଣ ମଇଶ୍ଚରକୁ ଶୋଷିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥାଏ ।

 

 

 

 

 

 

Tags:

Like Us

Breaking News

ପ୍ରଥମ ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୨୮୧ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା ଭାରତ , କୋହଲିଙ୍କ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ୧୨୧ ରନ କଲେ କୋହଲି କଟକ: ୬୦୦ ଦେଶୀ ମଦ ବୋତଲ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ଗିରଫ ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫୁଟବଲ, ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ମାଲି , କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ମାଲି ୨-୧ରେ ଘାନାକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଏସିଆ କପ୍‌ ହକି ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ୪-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।