ବର୍ଷାଦିନେ ଘରେ କପଡା ଶୁଖାଇବାର ସହଜ ଉପାୟ

ବର୍ଷାଦିନେ ଘରେ କପଡା ଶୁଖାଇବାର ସହଜ ଉପାୟ

Published On: Aug 13, 2017 03:26 AM IST |   1388

ବର୍ଷାଦିନେ ଘରେ କପଡା ଶୁଖାଇବାର ସହଜ ଉପାୟ

Copy Editor

ସାଧାରଣତଃ ଆମେ ବର୍ଷା ଦିନେ ଘରେ ନିଜର ପୋଷାକ ବା କପଡା ଶୁଖାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଉ । ଏହାଦ୍ୱାରା କପଡା ଭଲଭାବେ ଶୁଖି ନପାରିବା ହେତୁ ଏଥିରୁ ଗନ୍ଧ ବାହାରିଥାଏ । ତେବେ ଏପରି କିଛି ସହଜ ଉପାୟ ଅଛି ଯାହାକୁ କରି ଆପଣ ଅତି ସହଜରେ ବର୍ଷାଦିନେ କପଡା ଶୁଖାଇ ପାରିବେ ।

୧)କପଡାକୁ ସଫା କରିବା ପରେ ଭଲ ଭାବେ ଚିପୁଡି ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ତାପରେ କପଡାକୁ ହ୍ୟାଙ୍ଗରରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ । ଏବଂ ଘରର ଝରକା ଆଦି ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଘରକୁ ତାଜା ପବନ ଆସିବା ସହ କପଡା ଭଲ ଭାବେ ଶୁଖିଥାଏ ।

୨)ଓଦା କପଡାରୁ ଗନ୍ଧ ଦୂର କରିବାପାଇଁ ଘର କୋଣରେ ଏକ ଧୂପ ଜଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏଥିସହ କପଡା ସଫା କରିବା ପରେ ପାଣିରେ ୨ ଚାମଚ ସିରକା ମିଶାଇ ଏଥିରେ କପଡାକୁ   ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା କପଡାରୁ ଗନ୍ଧ ବାହାରିବା ଦୂର ହେବା ସହ କପଡା ନରମ ରହିବ ।

୩) ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘରେ କପଡା ଶୁଖାଉଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ମଇଶ୍ଚର ଲେବେଲ କମାଇବା ପାଇଁ  ଘରର ଏକ କୋଣରେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଲୁଣ ରଖନ୍ତୁ । ଏହି ଲୁଣ ମଇଶ୍ଚରକୁ ଶୋଷିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥାଏ ।

 

 

 

 

 

 

Tags:

Related News

Like Us

ବିଗ୍‌ ନିଉଜ

ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ

Breaking News

ସୁନ୍ଦରଗଡ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ଯଲଙ୍ଗବିରା ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ ମରାମତି ବେଳେ ଛାତରୁ ପଡି ଜଣେ ଶ୍ରମିକର ମୃତ୍ୟୁ ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆହତ । ସ୍ଥାନିୟ ଅଂଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା। | ଯାଜପୁର/ଅନୁଗୋଳ : ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକର ଜରି ଗ୍ରାମର ଦୁଇ ଝିଅ ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀରେ ନିଖୋଜ । ସେହିପରି ତାଳଚେରଠାରେ ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ବାଳକ ମୃତ । | ସି-ସୋର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦାଶଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ସର୍ତ୍ତମୂଳକ ଜାମିନ । | ସୁନ୍ଦରଗଡ: ସେଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ରାଉରକେଲାଗସ୍ତ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ | ସିସୋର ଠକେଇର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ | ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆଇଆଇଟିରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ଯୌନ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା | ମହିଳା ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସର୍ମପଣ | କଟକ:ଏସିବିର ବାୟୋକେମିଷ୍ଟ୍ରି ଓ ଫିଜିଓଲୋଜି ବିଭାଗରେ ସଟସର୍କିଟ କାରଣରୁ ଅଗ୍ନୀକାଣ୍ଡ | ‘ଆଉଟଲୁକ’ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ବିବେଚିତ, ‘ଆଉଟଲୁକ’ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ୬ନମ୍ବର ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ | ଦିଲ୍ଲୀରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ |