ତଣ୍ଟିରେ ଲାଗିଥିବା କଣ୍ଟା ବାହାର କରିପାରୁନି ଚୀନ

ତଣ୍ଟିରେ ଲାଗିଥିବା କଣ୍ଟା ବାହାର କରିପାରୁନି ଚୀନ

| Published On: Aug 12, 2017 11:54 PM IST |   1401

ବେଜିଂ : ଡୋକଲାମ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଭୁତାଇ ଚାଲିଛି । ନିଜେ କରିଥିବା ଭୁଲ ଢ଼ାଙ୍କିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ ଏଭଳି କରୁଥିବା କ୍ରମଶଃ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲାଣି । ଭୁଟ୍ଟାନ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପ୍ରକାଶିତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଓ ଚୀନ୍‌ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଜବାବର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଚୀନ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଚୀନ୍‌  ଡେକଲାମକୁ ମାଡ଼ିବସିବା ଉଦ୍ୟମକରି ଏମିତି ଅଡ଼ୁଆରେ ପଡ଼ିଛି ଯେ ଏହାକୁ ଗିଳି ପାରୁ ନାହିଁ କି ଓଗାଳି ପାରୁ ନାହିଁ । ଡୋକଲାମ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏହାର ତଣ୍ଟିରେ ଲାଗିଯାଇଛି । ଏହାକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପିଛା ପଡ଼ିଯାଇଛି ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ବିଶେଷକରି ଆମେରିକୀୟ ଓ ଭୁଟ୍ଟାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଭାରତ ଓ ଭୁଟ୍ଟାନ ବିରୋଧରେ ଯେଉଁ ଗରମାଗରମ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି ତାହା କେବଳ ନିଜ ଦେଶରେ ସୀମିତ । ଏଥିରେ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଏଭଳି ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ବାସୀ ବାସ୍ତବ ତଥ୍ୟ ଜାଣିପାରୁ ନାହାନ୍ତି । ‘ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ’ ଭୁଟ୍ଟାନର ଚିଠିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିପାରୁ ନାହିଁ; କିନ୍ତୁ ଭୁଟ୍ଟାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଯାଇ ଭାରତ ସୈନ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ଭିତରକୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଚାର କରୁଛି । ଡୋକଲାମ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭୁଟ୍ଟାନର ସ୍ଥିତି କେବଳ ‘କାଉ ରଡ଼ିବାକୁ ତାଳ ପଡ଼ିବା’ ଭଳି ଓ ଏହା ବାଧ୍ୟବାଧକତାରେ ଭାରତର ପକ୍ଷ ନେଉଛି ବୋଲି ଏଥିରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଛି । ବାସ୍ତବ କଥା ହେଉଛି; ଭୁଟ୍ଟାନ ତାର ଶରଣରେ ରହୁ ବୋଲି ଚୀନ୍‌ ଚାହୁଁଛି । ସେଥିପାଇଁ ଡୋକଲାମରେ ବିବାଦର ମଞ୍ଜି ପୋତିଛି । ଡୋକଲାମର ଅବସ୍ଥିତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହାକୁ ଚୀନ୍‌ ଦଖଲ କରିବା ଉଦ୍ୟମର ଭାରତ ପ୍ରତିିବାଦ କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ଭୁଟ୍ଟାନ ସମର୍ଥନରେ ଭାରତ ବାହାରିବା କ୍ଷଣି ଚୀନ୍‌ ଚିହିଁକି ଉଠିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନର ବିବାଦରେ ଭୁଟ୍ଟାନ ନିରପେକ୍ଷ ରହିବାକୁ ଚାହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାଳେ ଭାରତ ଏହାକୁ ଦଖଲ କରିନେବ ସେହି ଆଶଙ୍କାରେ ଏହାର ସମର୍ଥନରେ ବାହାରୁଛି । ଭାରତ ଭୁଟ୍ଟାନ ଉପରେ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଚାପ ପକାଉଛି ଓ ଏହାକୁ ଡରାଇ ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ମତାଉଛି ବୋଲି ଏହି ପତି୍ରକାରେ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି । ଭୁଟ୍ଟାନ ଏପରି ଚାପକୁ ହଜମ କରିଦେଉଥିବାରୁ ଭାରତ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି । ଏପରି ପ୍ରଚାରର ଉଦେ୍ଦଶ୍ୟ ହେଉଛି, ଚୀନ୍‌ ଏବେ ଗିଳିଥିବା କଣ୍ଟାକୁ ନାଁ ଢ଼ୋକି ପାରୁଛି, ନାଁ ଓଗାଳି ପାରୁଛି । ନିଜର ଭୁଲ ଢ଼ାଙ୍କିବା ପାଇଁ ଅପପ୍ରଚାରର ରାସ୍ତା ଧରିଛି । ନିଜ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଭୂଆଁ ବୁଳାଇ ଅଯଥା ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛି ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି