ଗୋରଖପୁର ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ସାମୁହିକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : କୈଳାଶ ସତ୍ୟାର୍ଥୀ

ବିଗତ ତିନି ଦିନରେ ୬୩ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

Published On: Aug 12, 2017 09:38 PM IST |   255

ଗୋରଖପୁର ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ସାମୁହିକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : କୈଳାଶ ସତ୍ୟାର୍ଥୀ

Copy Editor

ୱାଶିଂଟନ : ନେବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା କୈଳାଶ ସତ୍ୟାର୍ଥୀ ଗୋରଖପୁରରେ ଶିଶୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଗଭୀର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି  । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ  ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୦ ବର୍ଷର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଏଇଆ ବୋଲି ସେ ଶନିବାର ସେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ? ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ,  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜେ ଘଟଣାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରନ୍ତୁ  । ଫଳରେ ମେଡିକାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦଶକ ଦଶକ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରର ଅନ୍ତ ହୋଇପାରିବ  । ‘ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ ୩୦ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ନୁହେଁ ବରଂ ସାମୁହିକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟାର୍ଥୀ ଲେଖିଛନ୍ତି  । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗୋରଖପୁରର ବାବା ରାଘବ ଦାସ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ସ୍ଥିତ ନେହେରୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ବିଗତ ତିନି ଦିନରେ ୬୩ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି  । ସେଥିରୁ ଅଧିକାଂଶ ହେଉଛନ୍ତି ଶିଶୁ ।

ଏହି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି  । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଘଟଣା ବଡ଼ ଦୁଃଖ ଦାୟକ, ପ୍ରଶାସନର ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା  ଓ ଜିଦ୍‌ଖେର ମନୋଭାବ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି  । ବହୁଜନ ସମାଜ ପାର୍ଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ମାୟାବତୀ ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରି ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା  ଦାବି କରିଛନ୍ତି  । ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଏହି ଘଟଣାର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି  । ପାର୍ଟି  ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଘଟଣାର  ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରି କହିଛନ୍ତି, ଯୋଗୀ ସରକାର ଏଥି ପାଇଁ ଦାୟୀ ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ଦରକାର । ସୁଭାଷ ଚିଲଡ୍ରେନ ସୋସାଇଟିର ସଂପାଦକ କମଲ ତିୱାରୀ ଶିଶୁଙ୍କ ପିଲାଦିନ ଛଡାଇନେଇଥିବା ସରକାର କ୍ଷମତାରେ ରହିବାର ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି  । 

Tags:

Related News

Like Us

ବିଗ୍‌ ନିଉଜ

ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ

Breaking News

ଗୁଣପୁର: ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଗୁଣପୁର-ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ | ସମ୍ବଲପୁର : ଶାସନ ଥାନା ରାଣୀଖିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡିର ଫାଟି ୩ ମୃତ | +୨ ସ୍ତରରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି | ସୁନ୍ଦରଗଡ:ରାଉରକେଲା ସେକ୍ଟର -୫ସ୍ଥିତ ଦୀପିକା ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଆହତ | ଭଞ୍ଜନଗର: କଲେଜରୁ ଫେରିଲାବେଳେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ | ମୁଁ ସୁସ୍ଥ ଅଛି , ମୋ ଅସୁସ୍ଥତା ନେଇ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ,ଆଇଓସିଏଲ ଓ ପାରାଦୀପ ରିଫାଇନାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୁଳ୍କ ସର୍ମ୍ପକରେ ଓଇଆରସିଙ୍କ ଶୁଣାଣି | ତୁଷରା : ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲା ତୁଷରା ଥାନା କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା । ଥାନା ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ କୂଅରେ ରଶି ଲଗାଇ କନଷ୍ଟେବଳ ଜୋସେଫ କିସପୋଟା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । | ରାଇରଂଗପୁର : ରାଇରଂଗପୁଲ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ବିଷ ଖାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି । ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନି । ମୃତ ଛାତ୍ରର ଘର ଟାଙ୍ଗାବିଲ ଗ୍ରାମରେ ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି । |