ଡୋକଲାକ ବିବାଦ ; ଚୀନର ପିଲାଳିଆମୀ

ବିବାଦ ଆଗକୁ ବଢିଲେ ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବ

Copy Editor | Published On: Aug 12, 2017 08:13 PM IST |   3067

ୱାଶିଂଟନ : ଡୋକଲାମ ବିବାଦରେ ଚୀନ ଯେଉଁ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ତାହା ପିଲାଳିଆମୀର ପରିଚୟ । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଭାରତ ଯେଉଁ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ତାହା ବେଶ ପରିପକ୍ୱତାର ନିଦର୍ଶନ ବୋଲି ଆମେରିକାର ଜଣେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ନୌସେନା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜେମ୍ସ ଆର ହୋଲମ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଡୋକଲାମ ବିବାଦରେ ଭାରତ ଯେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ତାହା ଯଥାର୍ଥ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ଯେଉଁ ଧମକ ଚମକ ଦେଉଛି ସେଥିରେ ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ନାହିଁ । ଭାରତ ଡୋକଲାମରୁ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନାହିଁ । ବରଂ ଚୀନ ପିଲାଙ୍କ ଭଳି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ଓ ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପୂର୍ବକ ଭାରତକୁ ଧମକ ଦେଇଚାଲିଛି । ଆମେରିକା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ନେଇ ହୋଲମ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏବେ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି ତେଣୁ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୱାଶିଂଟନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ବିବାଦ ଯଦି ଆଗକୁ ବଢେ ତେବେ ଆମେରିକା ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବ ବୋଲି ହୋଲମ୍ସ କହିଛନ୍ତି ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି