ଡୋକଲାକ ବିବାଦ ; ଚୀନର ପିଲାଳିଆମୀ

ବିବାଦ ଆଗକୁ ବଢିଲେ ଆମେରିକା ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବ

Copy Editor AH | Published On: Aug 12, 2017 08:13 PM IST |   3081

ୱାଶିଂଟନ : ଡୋକଲାମ ବିବାଦରେ ଚୀନ ଯେଉଁ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ତାହା ପିଲାଳିଆମୀର ପରିଚୟ । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଭାରତ ଯେଉଁ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ତାହା ବେଶ ପରିପକ୍ୱତାର ନିଦର୍ଶନ ବୋଲି ଆମେରିକାର ଜଣେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ନୌସେନା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଜେମ୍ସ ଆର ହୋଲମ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଡୋକଲାମ ବିବାଦରେ ଭାରତ ଯେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ତାହା ଯଥାର୍ଥ । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ଯେଉଁ ଧମକ ଚମକ ଦେଉଛି ସେଥିରେ ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ନାହିଁ । ଭାରତ ଡୋକଲାମରୁ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନାହିଁ । ବରଂ ଚୀନ ପିଲାଙ୍କ ଭଳି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ଓ ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପୂର୍ବକ ଭାରତକୁ ଧମକ ଦେଇଚାଲିଛି । ଆମେରିକା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିରବତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ନେଇ ହୋଲମ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏବେ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି ତେଣୁ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୱାଶିଂଟନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ବିବାଦ ଯଦି ଆଗକୁ ବଢେ ତେବେ ଆମେରିକା ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ ଦେବ ବୋଲି ହୋଲମ୍ସ କହିଛନ୍ତି ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଇଏଏସ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, ୧୭ ଜଣ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳି ହିମାଚଳରେ ବିଜେପିର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହାରିଲେ ମୋଦିଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ ‘ଜିତିଲା ବିକାଶ, ଜିତିଲା ଗୁଜୁରାଟ’ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟ ଦଳ