ହାଇକୋର୍ଟରେ ଲୋକ ଅଦାଲତ, ୮୩ ମାମଲା ଫଇସଲା

୧.୮୦ କୋଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ନିର୍ଦେଶ

Copy Editor AH | Published On: Aug 12, 2017 07:47 PM IST |   110

କଟକ : ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶନିବାର ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଲୋକ ଅଦାଲତରେ ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୁ ପଣ୍ଡା, ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱଜିତ ମହାନ୍ତି, ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥ,  ଜଷ୍ଟିସ ସଙ୍ଗମ କୁମାର ସାହୁ, ଜଷ୍ଟିସ  ଏସ ଏନ ପ୍ରସାଦ, ଜଷ୍ଟିସ କେ ଆର ମହାପାତ୍ର, ଡକ୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ଡି ପି ଚୌଧୁରୀ ବିଚାର ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ୪୨୨ବିଭିନ୍ନ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୮୩ଟି ମାମଲାର ଫଏସଲା କରିଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ମାମଲା, ଖାଉଟି ଓ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ, ମତ୍ସ୍ୟ, ଏଆରଡି, ବୀମା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ, ଅପରାଧ ସଂପର୍କ ମାମଲା ରହିଥିଲା । ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଆସ୍ୟୁରାନ୍ସ୍ସ, ନ୍ୟାସନାଲ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଘରୋଇ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହି ଲୋକ ଅଦାଲତରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ସମୁଦାୟ ୧କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ୩୫ଟି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ମାମଲା ବିଚାର ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୩ଟି କ୍ରିମିନାଲ କମ୍ପାଉଣ୍ଡେବଲ ଓ ବିବାହ ସମ୍ବଦ୍ଧୀୟ, ୪୧ଟି ରେଳବାଇ କ୍ଷତିପୂରଣ ମାମଲା, ୧୭ଟି ଖାଉଟି ଓ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ, ମତ୍ସ୍ୟ, ୪୪ ବିଦ୍ୟୁତ, ଟେଲିଫୋନ ମାମଲା, ୪୮ଟି ନ୍ୟାସନାଲ ବୀମା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ମାମଲା, ଗୋଟିଏ ଜିଆଇସି ମାମଲା, ଦୁଇଟି ରିଲିଆନ୍ସ ଜେନେରାଲ ବୀମା, ୮୯ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ଇନ୍ସୁ୍ୟରାନ୍ସ, ୧୭ଟି ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ୩୦ଟି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ମାମଲା, ୨୮ଟି ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଆସ୍ୟୁରାନ୍ସ ମାମଲା ଆଦି ବିଚାର ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ୮ ୱିକେଟରେ ପରାସ୍ତ କରିବା ସହିତ ଭାରତ ୨-୧ରେ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ ବିଜୟୀ । ବିଶାଖାପାଟଣା ଦିନିକିଆରେ ଭାରତକୁ ୨୧୬ ରନ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ ଦେଲା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କଟକ: ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ବାରବାଟୀରେ ଉତ୍ତେଜନା ବାଲେଶ୍ବର: ସୋର ଛପୋଲିଆରେ ଦୁର୍ଘଟଣା. ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର ହେଲପର