ହାଇକୋର୍ଟରେ ଲୋକ ଅଦାଲତ, ୮୩ ମାମଲା ଫଇସଲା

୧.୮୦ କୋଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ନିର୍ଦେଶ

Published On: Aug 12, 2017 07:47 PM IST |   87

ହାଇକୋର୍ଟରେ ଲୋକ ଅଦାଲତ, ୮୩ ମାମଲା ଫଇସଲା

Copy Editor

କଟକ : ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଶନିବାର ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଲୋକ ଅଦାଲତରେ ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୁ ପଣ୍ଡା, ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱଜିତ ମହାନ୍ତି, ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥ,  ଜଷ୍ଟିସ ସଙ୍ଗମ କୁମାର ସାହୁ, ଜଷ୍ଟିସ  ଏସ ଏନ ପ୍ରସାଦ, ଜଷ୍ଟିସ କେ ଆର ମହାପାତ୍ର, ଡକ୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ଡି ପି ଚୌଧୁରୀ ବିଚାର ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ୪୨୨ବିଭିନ୍ନ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ୮୩ଟି ମାମଲାର ଫଏସଲା କରିଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ମାମଲା, ଖାଉଟି ଓ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ, ମତ୍ସ୍ୟ, ଏଆରଡି, ବୀମା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ, ଅପରାଧ ସଂପର୍କ ମାମଲା ରହିଥିଲା । ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଆସ୍ୟୁରାନ୍ସ୍ସ, ନ୍ୟାସନାଲ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଘରୋଇ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହି ଲୋକ ଅଦାଲତରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ସମୁଦାୟ ୧କୋଟି ୮୦ ଲକ୍ଷ ୩୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ୩୫ଟି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ମାମଲା ବିଚାର ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୩ଟି କ୍ରିମିନାଲ କମ୍ପାଉଣ୍ଡେବଲ ଓ ବିବାହ ସମ୍ବଦ୍ଧୀୟ, ୪୧ଟି ରେଳବାଇ କ୍ଷତିପୂରଣ ମାମଲା, ୧୭ଟି ଖାଉଟି ଓ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ, ମତ୍ସ୍ୟ, ୪୪ ବିଦ୍ୟୁତ, ଟେଲିଫୋନ ମାମଲା, ୪୮ଟି ନ୍ୟାସନାଲ ବୀମା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ମାମଲା, ଗୋଟିଏ ଜିଆଇସି ମାମଲା, ଦୁଇଟି ରିଲିଆନ୍ସ ଜେନେରାଲ ବୀମା, ୮୯ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ଇନ୍ସୁ୍ୟରାନ୍ସ, ୧୭ଟି ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ, ୩୦ଟି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ମାମଲା, ୨୮ଟି ନ୍ୟୁ ଇଣ୍ଡିଆ ଆସ୍ୟୁରାନ୍ସ ମାମଲା ଆଦି ବିଚାର ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

Tags:

Related News

Like Us

ବିଗ୍‌ ନିଉଜ

ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ

Breaking News

ଗୁଣପୁର: ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଗୁଣପୁର-ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ | ସମ୍ବଲପୁର : ଶାସନ ଥାନା ରାଣୀଖିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡିର ଫାଟି ୩ ମୃତ | +୨ ସ୍ତରରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି | ସୁନ୍ଦରଗଡ:ରାଉରକେଲା ସେକ୍ଟର -୫ସ୍ଥିତ ଦୀପିକା ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଆହତ | ଭଞ୍ଜନଗର: କଲେଜରୁ ଫେରିଲାବେଳେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ | ମୁଁ ସୁସ୍ଥ ଅଛି , ମୋ ଅସୁସ୍ଥତା ନେଇ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ,ଆଇଓସିଏଲ ଓ ପାରାଦୀପ ରିଫାଇନାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୁଳ୍କ ସର୍ମ୍ପକରେ ଓଇଆରସିଙ୍କ ଶୁଣାଣି | ତୁଷରା : ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲା ତୁଷରା ଥାନା କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା । ଥାନା ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ କୂଅରେ ରଶି ଲଗାଇ କନଷ୍ଟେବଳ ଜୋସେଫ କିସପୋଟା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । | ରାଇରଂଗପୁର : ରାଇରଂଗପୁଲ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ବିଷ ଖାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି । ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନି । ମୃତ ଛାତ୍ରର ଘର ଟାଙ୍ଗାବିଲ ଗ୍ରାମରେ ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି । |