ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ

.

Published On: Aug 12, 2017 02:49 PM IST | Updated On: Aug 12, 2017 05:26 AM IST |   1322

ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା, ଟେନସନ୍ ଯୋଗୁଁ  ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ରାତି ଅନିଦ୍ରା, ଅମ୍ଳ, ପେଟଯନ୍ତ୍ରଣା, ନାଶାବିବର ଶୋଥ ବା ସାଇନୋସାଇଟିସ୍ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହୁଏ। ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ସହ ବିଶ୍ରାମ କଲେ ଏଥିରୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳେ।

 

ଅଦାରସ ସହ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଇଲେ କି ନାଲି ଚାରେ ଅଦାରସ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ରକ୍ତସଂଞ୍ଚାଳନ ଠିକ ହୋଇଥାଏ ଓ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ।

 

ପିପରମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ପିପରମେଣ୍ଟ ତେଲକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ମାଲିସ କରିବା ସହ ଉଷମ ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଭଲ ହୋଇଥାଏ।

 

ଡାଲଚିନକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରି ଏହାର ଲେପ କରି କପାଳରେ ଲଗାଇଲେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଲ ହୁଏ।

 

ଦୁଇ ତିନୋଟି ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଉଷମ ପାଣିରେ ପକାଇ ଏହାକୁ ପିଇଲେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଭଲ ହୁଏ। 

 

 ଯଦି ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଲାଗି ରହେ ଏ ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ଆୟୁର୍ବେଦ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଔଷଧ ସେବନ କଲେ ଏହି ରୋଗରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ମିଳେ।

 

Tags:

Like Us

Breaking News

କୋଇଲା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କୁ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୭ତମ ଫେଡେରସନ୍ କପ୍ କରାଟେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଆରମ୍ଭ ଅନୁଗୁଳ: ଖମାର ରେଞ୍ଜ ନିକଟବର୍ତ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳା ମୃତ ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ଗୋଡା ଗାଁର ଜମ୍ବେଶ୍ୱର ଚମ୍ପତି ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।