ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ

.

Published On: Aug 12, 2017 02:49 PM IST | Updated On: Aug 12, 2017 05:26 AM IST |   1311

ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ମାନସିକ ଦୁଶ୍ଚିନ୍ତା, ଟେନସନ୍ ଯୋଗୁଁ  ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ରାତି ଅନିଦ୍ରା, ଅମ୍ଳ, ପେଟଯନ୍ତ୍ରଣା, ନାଶାବିବର ଶୋଥ ବା ସାଇନୋସାଇଟିସ୍ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହୁଏ। ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଇବା ସହ ବିଶ୍ରାମ କଲେ ଏଥିରୁ ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳେ।

 

ଅଦାରସ ସହ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପିଇଲେ କି ନାଲି ଚାରେ ଅଦାରସ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ରକ୍ତସଂଞ୍ଚାଳନ ଠିକ ହୋଇଥାଏ ଓ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ।

 

ପିପରମେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ପିପରମେଣ୍ଟ ତେଲକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ମାଲିସ କରିବା ସହ ଉଷମ ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଭଲ ହୋଇଥାଏ।

 

ଡାଲଚିନକୁ ଗୁଣ୍ଡ କରି ଏହାର ଲେପ କରି କପାଳରେ ଲଗାଇଲେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଭଲ ହୁଏ।

 

ଦୁଇ ତିନୋଟି ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଉଷମ ପାଣିରେ ପକାଇ ଏହାକୁ ପିଇଲେ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଭଲ ହୁଏ। 

 

 ଯଦି ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧା ଲାଗି ରହେ ଏ ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ ଡାକ୍ତର କିମ୍ବା ଆୟୁର୍ବେଦ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଔଷଧ ସେବନ କଲେ ଏହି ରୋଗରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ମିଳେ।

 

Tags:

Like Us

Breaking News

ପ୍ରଥମ ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୨୮୧ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା ଭାରତ , କୋହଲିଙ୍କ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ୧୨୧ ରନ କଲେ କୋହଲି କଟକ: ୬୦୦ ଦେଶୀ ମଦ ବୋତଲ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ଗିରଫ ୧୭ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ଫୁଟବଲ, ପ୍ରଥମ ଦଳ ଭାବେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ମାଲି , କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ମାଲି ୨-୧ରେ ଘାନାକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଏସିଆ କପ୍‌ ହକି ଫାଇନାଲରେ ଭାରତ, ପାକିସ୍ତାନକୁ ୪-୦ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଭାରତ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।