ପାକିସ୍ତାନରୁ କଟକ ସଂପୃକ୍ତି ସନ୍ଦେହ:୧୦୪ ନକଲି ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ଜବତ

.

Published On: Aug 12, 2017 01:10 PM IST | Updated On: Aug 12, 2017 03:41 AM IST |   836

କଟକ: କଟକରେ ଚାଲିଥିଲା କଳାଟଙ୍କା କାରବାର । ଜାଲ୍‌ ଏଟିଏମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏକ ସଂଗଠିତ ରାକେଟ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜମାଖାତାରୁ ଲୁଟି ନେଉଥିଲେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଏକ ସଂଗଠିତ ରାକେଟଟ ଜରିଆରେ ସେମାନେ ଏହି କଳାଧନ କାରବାର ଅନାୟସରେ ଚଳାଇଥିଲେ । ଛତିଶଗଡ ପୁଲିସ ଶୁକ୍ରବାର କଟକରୁ ଏଭଳି ରାକେଟର ୩ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଫଳରେ ଏହି ଘଟଣା ଏବେ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିଛି । ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ କଟକରୁ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ସହରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଆଲୋଡ଼ନ । ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ନକଲି ଖାତା (ଆକାଉଣ୍ଟ) ଖୋଲି କଳାଧନ କାରବାର କରୁଥିôବା ୩ ଯୁବକଙ୍କୁ ମର୍କତନଗର ପୁଲିସ ସହାୟତାରେ ଛତିଶଗଡ ପୁଲିସ ଗିରଫ କରବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୧୦୪ଟି ଜାଲ ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ନଗଦ ୫୪ ହଜାର ୯୦୦ ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଛି  । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ସିଡିଏ, ମର୍କତନଗର ସେକ୍ଟର-୯ରେ ଭଡ଼ାରେ ରହୁଥିବା ସୋନୁ ସିଂହ ଓରଫ ଧୀରଜ ରାଓ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ନିବାସୀ ତଥା ମର୍କତନଗରରେ ରହୁଥିବା ସ୍ୱପ୍ନଜିତ୍‌ ପ୍ରଧାନ ଓ ଜନ୍ମେଜୟ ଦାସ । ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୁଲିସ ରାତିରେ ଛତିଶଗଡ ନେଇଯାଇଛି । 

ଛତିଶଗଡ ରାଜନନ୍ଦଗାଓଁର ଜଣେ ୭୫ବର୍ଷ ମହିଳାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ବାରମ୍ବାର ଫୋନ ଆସିଥିଲା । ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନ ଦେଲେ ତୁମ ଝିଅଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯିବ ବୋଲି ଫୋନରେ ଧମକ ମିଳୁଥିଲା । ଫୋନ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଦେଇଥିବା ୧୦ଟି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମହିଳାଜଣକ ଦାବି ମୁତାବକ ଅର୍ଥ ପୈଠ କରିଥିଲେ । ପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗ ପାଇ ଛତିଶଗଡ଼ ପୁଲିସ ତନାଘନା କରିଥିଲା । ସମ୍ପୃକ୍ତ ମହିଳା ଜମା କରିଥିବା ଅର୍ଥର ୧ ଲକ୍ଷ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମର୍କତନଗର ସେକ୍ଟର-୯ରେ ରହୁଥିବା ସୋନୁ ସିଂହଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଇଥିବା ପୁଲିସ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ତଦନ୍ତ ସମୟରେ ମର୍କତନଗରରେ ଏପରି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ରହୁନଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା । ପୁଲିସ ଉକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲା । ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯିବା ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋ ହାସଲ କରି ପୁଲିସ ଧୀରଜକୁ ଧରିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲା । ଧୀରଜକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ତା’ ନିକଟରୁ ୫୪ହଜାର ୯ଶହ ଟଙ୍କା ସହିତ ୧୦ଟି ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଜବତ କରିଥିଲା । ଧୀରଜର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପୁଲିସ ୯୪ଟି ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ସହିତ ଅବଶିଷ୍ଟ ଟଙ୍କା ଉଦ୍ଧାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ତାକୁ ପଚରାଉଚୁରା କରାଯିବା ପରେ ସେ ନକଲି ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ତିଆରି କରୁଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ଏହି ଘଟଣା ପଛରେ ବିହାର, କୋଲକତା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ର୍ୟାକେଟ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପୁଲିସକୁ ଧୀରଜ କହିଥିଲା । ଏହି ରାକେଟ୍‌ର ସଦସ୍ୟମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଚମକ ଦେଇ ଆଦାୟ କରୁଥିବା ଅର୍ଥ ଏହି ସବୁ ନକଲି ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବରକୁ ଆସିଥାଏ । ଉକ୍ତ ଅର୍ଥ ସେମାନେ ବାଣ୍ଟି ନେଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ଧୀରଜ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ତନାଘନା ପରେ ଏଭଳି କାରବାରରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ୱେଷ୍ଟଏଣ୍ଡ ହସ୍‌ପିଟାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟକରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜନ୍ମେଜୟ ଓ ସ୍ୱପ୍ନଜିତ୍‌ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବା ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଛତିଶଗଡ଼ ପୁଲିସ ଜିମା ଦିଆଯାଇଥିବା ମର୍କତନଗର ଥାନା ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହା କେବଳ ଭାରତ ଭିତରେ ନୁହେଁ; ଏହି କାରବାରର ମୁଖ୍ୟଉତ୍ସ ପାକିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ପ୍ରକାଶଥାଉକି, ବେଆଇନ ସିମ୍‌ବକ୍ସ ଜରିଆରେ ଦୁବାଇରୁ ଫୋନ୍‌କରି ଦାଦାବଟି ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେବା ଘଟଣାରେ ମୁମ୍ବଇ କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚ ପୁଲିସ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ । 

 

Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି