ସାବଧାନ ! ସେଲଫି ପାଇଁ ଖୁବ ଜଲଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା

ସାବଧାନ ! ସେଲଫି ପାଇଁ ଖୁବ ଜଲଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା

| Published On: Aug 12, 2017 03:04 AM IST |   1033

ଆପଣଙ୍କର ସେଲଫି ଉଠାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି କି ? ସାବଧାନ ଏହାଦ୍ୱାରା ଖୁବ ଜଲଦି ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ନଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଆପଣ ବୟସ୍କଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯିବେ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଲଫିର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ....

୧)ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ସେଲଫି ଦ୍ୱାରା ସ୍କିନ ବା ଚର୍ମ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ସେଲଫି ନେବା ଦ୍ୱାରା ମୋବାଇଲ ଫୋନରୁ ପଡୁଥିବା ଲାଇଟ ଓ ରେଡିଏସନ ଦ୍ୱାରା ସ୍କିନ ଡ୍ରାଏ ଅଥବା ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।ଏକ ସର୍ଭେ ମୁତାବକ ମୋବାଇଲ ଫୋନରୁ ପଡୁଥିବା ଲାଇଟ ଓ ରେଡିଏସନ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଅପେକ୍ଷା ୩ଗୁଣ ଚର୍ମକୁ କ୍ଷତି କରିଥାଏ ।

୨)ସ୍କିନ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଲଗାତାର ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନର ଲାଇଟ ଓ ରେଡିଏସନ ପଡିବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରା ବୟସ୍କଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯିବା ସହ ଏଥିରେ କୁଞ୍ଚ ପଡିଥାଏ । ମୋବାଇଲ ତରଙ୍ଗ ଡିଏନଏକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବାରୁ ସ୍କିନର ନେଚୁରାଲ ରିପେୟାର କ୍ଷମତା ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଥାଏ ।

୩)ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଲଗାତାର ସେଲଫି ନେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ‘ସେଲଫି ଏଲବୋ’ ନାମକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କ  ହାତର କହୁଣୀରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ।

Tags:

Like Us

Breaking News

ଧନୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ପହିଲି ଭୋଗ ନୀତି କୋଇଲା ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କୁ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୭ତମ ଫେଡେରସନ୍ କପ୍ କରାଟେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଆରମ୍ଭ ଅନୁଗୁଳ: ଖମାର ରେଞ୍ଜ ନିକଟବର୍ତ୍ତି ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ମହିଳା ମୃତ