ସାବଧାନ ! ସେଲଫି ପାଇଁ ଖୁବ ଜଲଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା

ସାବଧାନ ! ସେଲଫି ପାଇଁ ଖୁବ ଜଲଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା

Published On: Aug 12, 2017 03:04 AM IST |   939

ସାବଧାନ ! ସେଲଫି ପାଇଁ ଖୁବ ଜଲଦି ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ  ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା

Copy Editor

ଆପଣଙ୍କର ସେଲଫି ଉଠାଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି କି ? ସାବଧାନ ଏହାଦ୍ୱାରା ଖୁବ ଜଲଦି ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ନଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଆପଣ ବୟସ୍କଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯିବେ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେଲଫିର ଭୟଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ....

୧)ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ସେଲଫି ଦ୍ୱାରା ସ୍କିନ ବା ଚର୍ମ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ସେଲଫି ନେବା ଦ୍ୱାରା ମୋବାଇଲ ଫୋନରୁ ପଡୁଥିବା ଲାଇଟ ଓ ରେଡିଏସନ ଦ୍ୱାରା ସ୍କିନ ଡ୍ରାଏ ଅଥବା ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।ଏକ ସର୍ଭେ ମୁତାବକ ମୋବାଇଲ ଫୋନରୁ ପଡୁଥିବା ଲାଇଟ ଓ ରେଡିଏସନ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଅପେକ୍ଷା ୩ଗୁଣ ଚର୍ମକୁ କ୍ଷତି କରିଥାଏ ।

୨)ସ୍କିନ ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଲଗାତାର ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନର ଲାଇଟ ଓ ରେଡିଏସନ ପଡିବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରା ବୟସ୍କଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯିବା ସହ ଏଥିରେ କୁଞ୍ଚ ପଡିଥାଏ । ମୋବାଇଲ ତରଙ୍ଗ ଡିଏନଏକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଥିବାରୁ ସ୍କିନର ନେଚୁରାଲ ରିପେୟାର କ୍ଷମତା ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଥାଏ ।

୩)ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଲଗାତାର ସେଲଫି ନେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ‘ସେଲଫି ଏଲବୋ’ ନାମକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କ  ହାତର କହୁଣୀରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ।

Tags:

Related News

Like Us

ବିଗ୍‌ ନିଉଜ

ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ

Breaking News

ଗୁଣପୁର: ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଗୁଣପୁର-ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍‌କୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ | ସମ୍ବଲପୁର : ଶାସନ ଥାନା ରାଣୀଖିଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡିର ଫାଟି ୩ ମୃତ | +୨ ସ୍ତରରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍‌ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି | ସୁନ୍ଦରଗଡ:ରାଉରକେଲା ସେକ୍ଟର -୫ସ୍ଥିତ ଦୀପିକା ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଆହତ | ଭଞ୍ଜନଗର: କଲେଜରୁ ଫେରିଲାବେଳେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ | ମୁଁ ସୁସ୍ଥ ଅଛି , ମୋ ଅସୁସ୍ଥତା ନେଇ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବିନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ଗସ୍ତ ,ଆଇଓସିଏଲ ଓ ପାରାଦୀପ ରିଫାଇନାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୁଳ୍କ ସର୍ମ୍ପକରେ ଓଇଆରସିଙ୍କ ଶୁଣାଣି | ତୁଷରା : ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲା ତୁଷରା ଥାନା କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା । ଥାନା ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ କୂଅରେ ରଶି ଲଗାଇ କନଷ୍ଟେବଳ ଜୋସେଫ କିସପୋଟା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । | ରାଇରଂଗପୁର : ରାଇରଂଗପୁଲ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ବିଷ ଖାଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛି । ଆତ୍ମହତ୍ୟାର କାରଣ ଜଣାପଡ଼ିନି । ମୃତ ଛାତ୍ରର ଘର ଟାଙ୍ଗାବିଲ ଗ୍ରାମରେ ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି । |