ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଜିଏସଟି ଏକ ଫଳପ୍ରଦ ପଦକ୍ଷେପ : ଜିମ୍ ୟଙ୍ଗ କିମ୍

ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଜିଏସଟି ଏକ ଫଳପ୍ରଦ ପଦକ୍ଷେପ : ଜିମ୍ ୟଙ୍ଗ କିମ୍

Copy Editor | Published On: Oct 13, 2017 05:55 PM IST |   510

ୱାଶିଂଟନ୍ : ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଜିଏସଟି ହେଉଛି ଏକ ଫଳପ୍ରଦ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଜିମ୍ ୟଙ୍ଗ କିମ୍ କହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ସଂସ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଏହାର ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟମ ତଥା ଦୀର୍ଘମିଆଦି ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ । ୱାଶିଂଟନରେ ଗୁରୁବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରାପାଣ୍ଠିର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ କିମ୍ କହିଛନ୍ତି ସାମଗ୍ରୀ ଓ ସେବାକର ଲାଗୁ ହେବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ ଲାଗିବାରୁ ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ମନ୍ଥର ହୋଇ ଯାଇଥିବା ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଜିଏସଟି ହେଉଛି ଏକ ଫଳପ୍ରଦ ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ଏହି ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ସାମୟିକ ଭାବେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେବ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ତୈମାସିକରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରାପାଣ୍ଠି ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭ ପ୍ରତିଶତରୁ କମିବ ହେବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଏହି ବକ୍ତବ୍ୟ ମୋଦି ସମାଲୋଚକମାନଙ୍କ ମୁହଁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସଂସ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ଜିମ୍ ୟଙ୍ଗ କିମ୍ ଭୂୟସୀ ପ୍ରାଂସା କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି