ନଭେମ୍ବର ୯ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଡିସେମ୍ବର ୧୮ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ

ନଭେମ୍ବର ୯ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଡିସେମ୍ବର ୧୮ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ

Copy Editor | Published On: Oct 13, 2017 12:02 AM IST |   127

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ (ଇସି) ଗୁରୁବାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଘୋଷିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ନଭେମ୍ବର ୯ତାରିଖରେ ଏହି ବିଧାନସଭା ନିମନ୍ତେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ ହେବ ଓ ଡିସେମ୍ବର ୧୮ରେ ଭୋଟଗଣତି କରାଯିବ । ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଘୋଷଣା ମାତ୍ରେ ଆଦର୍ଶ ନିର୍ବାଚନ ଆଚରଣ ବିଧି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି । ତେବେ ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଧିବଦ୍ଧ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ । ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆୟୋଗ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡିସେମ୍ବର ୧୮ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି । ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହାର ତାରିଖ ଘୋଷଣା ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ(ସିଇସି) ଏ.କେ ଜୋତି ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଅପରାହ୍ଣରେ ନିର୍ବାଚନ ସଦନଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ୬୮ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାର ଅବଧି ଜାନୁଆରୀ ୭ରେ ଶେଷ ହେଉଛି । ତେଣୁ ଏହାର ଯଥେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ନଭେମ୍ବର ୯ରେ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ୧୮୨ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭାର ଅବଧି ଜାନୁଆରୀ ୨୨ରେ ଶେଷ ହେଉଥିବାରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୮ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ୨୦୧୯ରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡିକ ପାଇଁ ବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରିଛି । ଆୟୋଗଙ୍କ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଇଭିଏମ୍‌ ସହିତ ଭିଭିପିଏଟି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଭୋଟର ସେମାନଙ୍କ ଭୋଟକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଜାଲିଆତି ହେଉଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗକୁ ଏଡା ଯାଇପାରିବ ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି