ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ହଟିବ ଦୃଷ୍ଟିହୀନତା

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ‘ସାର୍ବଜନୀନ ଚକ୍ଷୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’

Copy Editor | Published On: Oct 12, 2017 10:21 PM IST |   94

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରୁ ଦୃଷ୍ଟିହୀନତା ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ‘ସାର୍ବଜନୀନ ଚକ୍ଷୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ’ ନାମରେ ଏକ ଅଭିନବ ଚକ୍ଷୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ । ଏହି ଯୋଜନାର ରୂପାୟନ ପାଇଁ ୬୦୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟୟ ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି ଓ ଆସନ୍ତା ୫ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ସୁବିନିଯୋଗ ହେବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜସ୍ୱ ପାଣ୍ଠିରୁ ଏହି ବ୍ୟୟଭାର ବହନ କରିବେ ବୋଲି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଲୋକାର୍ପଣ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିରାକରଣଯୋଗ୍ୟ ଅନ୍ଧତ୍ୱ ଦୂରୀକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଇବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ଦୃଷ୍ଟି ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା ସହିତ ଚକ୍ଷୁରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ୱେବ୍‌ ପୋର୍ଟାଲର ଲୋକାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚକ୍ଷୁରୋଗୀ ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସହ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପ୍ରତି ସିଏଚ୍‌ସି ଓ ପିଏଚ୍‌ସିରେ ଆବଶ୍ୟକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରସ୍ତୁତ ସହିତ ‘ଦୃଷ୍ଟି କେନ୍ଦ୍ର’ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଉଛି । ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ସୁବିଧା ପହଞ୍ଚାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉପସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା କହିଛନ୍ତି । ୨୦୨୨ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍ଧତ୍ୱରହିତ ରାଜ୍ୟ ଗଠନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଓ ମଧୁମେହ ଯୋଗୁଁ ରେଟିନୋପାଥିର ଶିକାର ସମସ୍ତ ଚକ୍ଷୁରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବ ଓ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଥରେ ସେମାନଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନାର ସଫଳ ରୂପାୟନ ପାଇଁ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଚକ୍ଷୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଡା. ତାରାପ୍ରସାଦ ଦାସ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସରକାରୀ ପଦାଧିକାରୀ, ଅଭିଜ୍ଞ ଚିକିତ୍ସକ ଓ ଚକ୍ଷୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୨ କୋଟି ୮୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଚକ୍ଷୁରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହୋଇ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ହରାଉଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୦% ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସମ୍ଭବ । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନାନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ବର୍ଗର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରିକ ଚକ୍ଷୁଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଆସନ୍ତା ୩ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚିହ୍ନଟ ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟରେ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଜନିତ ଚକ୍ଷୁ ସମସ୍ୟା ୮୦ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କୁ ମାଗଣା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସହ ଚଷମା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇ ମାଗଣା ଆବଶ୍ୟକ ଚିକିତ୍ସା ସହ ଚଷମା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । କର୍ଣ୍ଣିଆ ରୋଗୀଙ୍କ ଚକ୍ଷୁ ପ୍ରତିରୋପଣ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ । ମଧୁମେହ ଜନିତ ରେଟିନୋପାଥି ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ । ଡାଇବେଟିକ୍‌ରେ ଆଖିର ପଟଳ (ରେଟିନା) ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଥିବାବେଳେ ଏ ଜନିତ ଅନ୍ଧତ୍ୱ ଦୂରୀକରଣ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଜିଲା ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ଆସନ୍ତା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଗ୍ଲୁକୋମା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ । ଏହି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଜୀବନବ୍ୟାପୀ ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଶୈଶବରୁ ଦେଖା ଦେଉଥିବା ଚକ୍ଷୁରୋଗର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସେଭଳି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ବିନାମୂଲ୍ୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବ । ଏହି ଯୋଜନା ଯେମିତି ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ବୟସ୍କଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜଲବ୍ଧ ହେବ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ । ସେହିପରି ଆଶାକର୍ମୀ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚକ୍ଷୁ ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍‌ର ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉନ୍ନୟନ କମିଶନର ଆର୍‌.ବାଲ୍‌କ୍ରିଷ୍ଣନ୍‌, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସଚିବ ପ୍ରମୋଦ ମେହେର୍ଦ୍ଧା, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ତାରାପ୍ରସାଦ ଦାସ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦେଶକ ବିଜୟ କିଶୋର ବ୍ରହ୍ମା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ସକାଳେ ଏକ ପଦଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ହସ୍‌ପିଟାଲ୍‌ ଛକରୁ ଜୟଦେବ ଭବନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଥିଲା ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି