ଦିଲ୍ଲୀରେ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଆନ୍ନାଙ୍କୁ ଆନ୍ଦୋଳନ ନେତୃତ୍ୱ

Copy Editor | Published On: Oct 12, 2017 01:06 AM IST |   108

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଓଡ଼ିଶାରେ କୃଷକଙ୍କ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମରତ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ଯନ୍ତରମନ୍ତର ଠାରେ ଆନେ୍ଦାଳନ କରାଯାଇଛି । ବର୍ଷିୟାନ୍‌ ସମାଜସେବୀ ତଥା ଗାନ୍ଧିବାଦୀ ଆନ୍ନା ହଜାରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନନକୁ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ଡାକରାରେ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୨୨ଟି ରାଜ୍ୟର କୃଷକ ଏହି ଆନେ୍ଦାଳନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟର କୃଷକଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ଶସ୍ୟକୁ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ(ପ୍ରାଇସ୍‌), କୃଷକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ (ପ୍ରେଷ୍ଟିଜ୍‌) ଓ ଚାଷୀ ସୁରକ୍ଷା ଭତ୍ତା (ପେନ୍‌ସନ୍‌) ପ୍ରଦାନ ସଂଗଠନର ମୌଳିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ଆନେ୍ଦାଳନରେ ଯୋଗଦେଇ ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଆନ୍ନା ହଜାରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ରେ ନବନିର୍ମାଣ କୃଷକ ସଂଗଠନର ଦାବିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱଦେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାନର କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟ ୨୯୩୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ନ ଦେଇ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିଛନ୍ତି । ଆସନ୍ନ ଅଧିବେଶନରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର କୃଷକଙ୍କ ଉପରୋକ୍ତ ଦାବିକୁ ଗ୍ରହଣକରି ପଦକ୍ଷେପ ନନେଲେ ଜାନୁଆରୀରୁ ଆନ୍ନାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରାମଲୀଳା ମୈଦାନରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ କୃଷକ ଆନେ୍ଦାଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ବୁଧବାର ବୈଠକରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଦେ୍ଦଶ୍ୟରେ ପଠାଯାଇଛି । ଏହି ଆନେ୍ଦାଳନରେ ଆନ୍ନା ହଜାରେଙ୍କ ସମେତ ଜଳପୁରୁଷ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ, ନବ ନିର୍ମାଣ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଜାତୀୟ ଆବାହକ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର, ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଉପଦେଷ୍ଟା ରବି ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ରାଜ୍ୟ ସହ ସଂଯୋଜକ ଶେଷଦେବ ନନ୍ଦ, ଉମାକାନ୍ତ ଭାରତ, ନିମାଇ ଚରଣ ରାୟ, ହିମାଂଶୁ ତିୱାରୀ, ପ୍ରତାପ ଚୌଧୁରୀ, ହରପାଲ ସିଂହ, ନେକସେସ୍‌ ପୁରସ୍କାର ସମ୍ମାନୀତ ସନ୍ଦିପ ପାଣ୍ଡେ, ପରିବେଶବିତ୍‌ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରାୟ, ରାକେଶ ରଫିକ୍‌ ପ୍ରମୁଖ ଆନେ୍ଦାଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି