ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହାକାଶ ସପ୍ତାହରେ ‘ଭିଏସଏଲଭି’କୁ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର

ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ମହାକାଶ ସପ୍ତାହରେ ‘ଭିଏସଏଲଭି’କୁ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର

Sr. Copy Editor2 | Published On: Oct 11, 2017 10:55 PM IST |   120

ସମ୍ବଲପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ୱ ମହାକାଶ ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ଆୟୋଜିତ ମହାକାଶ ବିଦ୍ୟା ପ୍ରଦର୍ଶନ (ସ୍ପେସ୍‌ ଏକ୍ସପୋ ଇଭେଣ୍ଟ)ରେ ଭାଗ ନେଇ ବୁର୍ଲା ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(ଭିସୁଟ୍‌)ର ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ଇସ୍ରୋ ଏସଭିଏବିର ସହକାରୀ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦେଶକ ଜି.ରମେଶ ବାବୁ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଜ୍ଞାନ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧ ରାଘବରାଓ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଭିସୁଟ ଆଇଡିଆ କ୍ଲବର ୨୦ଜଣ ସଦସ୍ୟ ବୋଧିସତ୍ତ୍ୱ ସଂଘପ୍ରିୟଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ସାଟେଲାଇଟ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି ‘ଭିଏସଏଲଭି’ । ହୀରାକୁଦ ନଦୀବନ୍ଧର ପଟୁ ମାଟି ମାପିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଛାତ୍ରମାନେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଥମ ୧କିଲୋମିଟର ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍କୁ କ୍ଷେପଣ କରିବା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ ଏହାର ବିକଶିତ କରି ୧୦କିଲୋମିଟର ଉପରକୁ କ୍ଷେପଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ୪୦କିଲୋମିଟର ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍କୁ ପ୍ରେରଣ କରି ଏହାକୁ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଆଉ ମଧ୍ୟ ଏହି ମିସାଇଲ ଅନ୍ୟ କାମରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଛାତ୍ରମାନେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପ୍ରଥମ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ବେଳେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ଟିମ୍‌ର ୨୦ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ । ଛାତ୍ରମାନେ ଏହି ସଫଳତା ପାଇଁ ଭିସୁଟ କୁଳପତି ପ୍ରଫେସର ଇ.ସାଇବାବା ରେଡ୍ଡି, ପ୍ରଫେସର ଦେବୀଦତ୍ତ ମିଶ୍ର,ପ୍ରଫେସର ପିକେ ପ୍ରଧାନ,ଡ.ସଞ୍ଜୟ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଡ.ପି.କେ କର, ବନ୍ଧନ ଭୋଇ ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି ।
Tags:

Like Us

Breaking News

ସୁୂର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବନ୍ଦ ଡାକରା ସମୟରେ ଜଣଙ୍କୁ ମାଓବାଦୀ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଅବପାତ ପ୍ରଭାବରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ରହିବ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ ବାଲେଶ୍ୱର ବାଣ ବିସ୍ପୋରଣ ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି